Bazény zkřížily moji profesní dráhu nečekaně, a to v době, kdy už jsem měl za sebou poměrně pestrou kariéru ve finančním sektoru, do které jsem utekl z pozice státního úředníka a původní lesnické branže. Mám rád změnu a baví mě výzvy. Možná díky tomu jsem se nechal přemluvit. Kdybych věděl co mě čeká 🙂 V té době jsem pracoval jako obchodník a tak jsem taky začínal jako "bazénář". Mým úkolem bylo prodávat luxusní francouzské bazény za ještě luxusnější ceny, a k tomu všemu ještě sehnat někoho, kdo to postaví. Byla to písemka...

Jednalo se totiž o poměrně sofistikovanou stavebnici - na staveniště nepřivezli bazénovou vanu, ale několik hranatých beden na paletách, plných krabic, částí ocelových dílů a spousty dalších krámů. "A kde je ten bazén???" - děsili se někdy zákazníci. Celou stavebnici bylo třeba kompletně smontovat, osadit bazénovou technologií a zároveň provést dost specializované stavební práce. Tyto činnosti se navíc v průběhu montáže různě prolínaly. A finální instalace bazénové folie byla vůbec vysoce odborná záležitost. Málokdo s tím chtěl mít co společného. 

Neustálé problémy s montážemi nakonec vyústily v zásadní rozhodnutí. Už jako obchodník jsem musel několikrát při výstavbě asistovat nebo dokonce celý bazén s pomocí přátel sám postavit. Když chcete prodat a podmínkou je realizace... Založil jsem tedy vlastní montážní firmu a začal pro svého bývalého chlebodárce bazény stavět. Zážitky z tohoto období by vydaly na knihu (jednou ji možná napíšu), hodně jsem se ale při tom se svými kolegy naučil. 

Postupně jsem začal naše portfolio dodavatelů rozšiřovat, protože francouzská technologie byla sice do jisté míry unikátní, ale nehodila se úplně všude a byla poměrně drahá. Také jsme občas zažívali docela horké chvíle ohledně kompletnosti dodávek. Občas něco nepřišlo, občas přišlo něco úplně jiného... ve Francii to nikdo příliš neřešil. Jim nijak nevadilo, že tu má zákazník rozkopanou zahradu. Prostě si pár týdnů počká, než přijde správný díl...

Tuzemští dodavatelé byli mnohem spolehlivější volbou, ať už šlo o výrobce laminátových van, zastřešení bazénů nebo velkoobchod s bazénovou technologií a příslušenstvím Vagnerpool. Časem se tento přístup ukázal jako velmi prozíravý, protože po určitém čase zde Francouzi českou pobočku stejně z ničeho nic zavřeli. Starejte se... Nás se to už naštěstí příliš nedotklo, měli jsme jiné možnosti.

Postupem času jsme se zaměřili na dodávku a montáž specifického bazénového příslušenství a na alternativní způsoby zakrytí bazénů.

Za roky své bazénářské praxe jsme poskytli naše služby dlouhé řadě zákazníků. Kromě několika málo trpkých zkušeností se naštěstí ve většině případů  jednalo o fajn lidi, s nimiž se dodnes rádi potkáme. Samozřejmě ne vždy bylo všechno úplně optimální. Někdy nás doháněly termíny, někdy jsme si naběhli sami snahou za každou cenu vyhovět. Někdy bylo třeba řešit i važné problémy, ale nikdy jsme od žádného z nich neutekli, ať už byla chyba kdekoliv. Vždy se také nakonec podařilo najít uspokojivé řešení. S naprostou většinou našich zákazníků máme velmi dobré vztahy a o jejich bazény se pravidelně staráme.

Závěrem jeden poznatek z praxe: Klasický bazén do země nikdy nebyla levná záležitost. Dnes to platí dvojnásob. Pokud se pro něj přesto rozhodnete, máte zpravidla dvě možnosti - buď dobře, nebo levně. Z letitých zkušeností mohu potvrdit, že snaha o hodně muziky za málo peněz se většinou nakonec stejně prodraží.  Pokud jste jakkoli limitováni rozpočtem, pořiďte si raději jednoduchý nadzemní bazének - v horkých dnech vám udělá také dobrou službu, když mu dáte základní potřebnou péči. Naopak z "hogo-fogo" bazénu v zemi, který různě praská, teče, nefunguje, je víc zelený než modrý a ještě stál "majlant" (o nákladech na provoz nemluvě), vám bude horko i za chladného počasí. A na sousedy - na sousedy se vůbec neohlížejte... oni to stejně neocení.

Tak hodně štěstí a chladnou hlavu!

Miroslav Pavlíček, majitel firmy