Je váš bazén dobrý služebník, nebo zlý pán?

Byly doby, kdy jsem věděl o bazénu asi tak to, že je v něm voda :-)  Od těch dob už ale něco té vody uplynulo...

Bazény moji dráhu zkřížily celkem nečekaně, a to v době, kdy už jsem měl leccos za sebou. Mám rád změnu a baví mě výzvy. Možná díky tomu jsem se nechal přemluvit. Kdybych věděl co mě čeká :-) V té době jsem pracoval jako obchodník a tak jsem taky začínal v této branži. Mým úkolem bylo prodávat luxusní francouzské bazény za ještě luxusnější ceny, a ještě sehnat někoho, kdo to postaví. To byla písemka.

Jednalo se totiž o stavebnici - na staveniště nepřivezli bazénovou vanu, ale několik hranatých beden na paletách, plných krabic, částí ocelových bočnic a dalších krámů. "A kde je ten bazén???" - děsili se někdy zákazníci. Tuto stavebnici bylo třeba kompletně smontovat, osadit bazénovou technologií a zároveň provést dost sofistikované stavební práce. Tyto činnosti se navíc různě prolínaly. A finální instalace bazénové folie byla vysoce odborná záležitost. Málokdo s tím chtěl mít co společného. 

bazen

Neustálé problémy s montážemi nakonec vyústily v zásadní rozhodnutí. Už jako obchodník jsem musel několikrát při výstavbě asistovat nebo dokonce celý bazén s pomocí přátel sám postavit. Když chcete prodat a podmínkou je realizace... Založil jsem tedy vlastní montážní firmu a začal pro svého bývalého chlebodárce bazény stavět. Zážitky z tohoto období by vydaly na knihu (jednou ji možná napíšu), především to ale byla studnice cenných zkušeností. 

Roky strávené stavbou bazénů mně umožnily důkladně proniknout do tajů této poměrně sofistikované činnosti, a také pracovat s rozmyslem  a s dokonalou pečlivostí. Jakékoliv pochybení či opomenutí zde totiž přináší později fatální následky.

Francouzská technologie byla sice do jisté míry unikátní, ale nehodila se úplně všude a byla poměrně drahá. V některých případech jsem viděl, že by bylo možná vhodnější použít jiný systém. To mě vedlo k rozšíření portfolia i o další bazénové systémy a technologie, protože já prostě nemohu nabízet či doporučit něco, o čem nejsem vnitřně přesvědčen, že to je v dané chvíli nejoptimálnější řešení. I v předchozích činnostech jsem vždy chtěl mít jako obchodník co nejpestřejší nabídku, i když "loajalita" k jedné značce by mně možná přinesla větší zisk. Ale proti určitému vnitřnímu nastavení se dost dobře jít nedá. Já to mám prostě takhle.

Po několika hektických sezónách s desítkami realizací ročně jsem zjistil, že musím zpomalit. Občas jsem se snažil vyhovět i ve chvíli, kdy už jsem neměl žádnou kapacitu, a to bylo ke škodě všech zúčastněných. Musel jsem ubrat a trochu změnit směr. 

Dnes už tedy nestavím desítky bazénů ročně. To rád přenechám jiným. Namísto toho mám prostor efektivně zúročovat všechno to, co jsem se za tu dobu naučil, viděl, zažil. Zjistil jsem totiž, že je mi mnohem bližší předávat svoje znalosti a zkušenosti těm, kteří si chtějí svůj bazén jakýmkoliv způsobem zrealizovat a pochopitelně neznají všechny taje, nástrahy a zákoutí tohoto procesu. 

Já dnes dobře vím, co taková stavba bazénu doopravdy obnáší. Na co všechno myslet, než se do takové akce člověk pustí. A jak to udělat, aby bazén sloužil mně a ne já jemu. Rád tyto věci sdílím s těmi, kteří si chtějí ušetřit spoustu následných starostí. Jestli si nakonec bazén nechají postavit ode mne nebo od někoho úplně jiného, či si ho podle mého návodu postaví sami, je jejich svobodé rozhodnutí.

Obchodní zástupce vám bude sugestivně malovat lákavé obrazy o tom, jak se snadno a brzo koupete (taky nás to učili). Když je  venku přes třicet ve stínu, je to hodně lákavá představa. Pokud jí ale propadnete lehkovážně a bez rozmyšlení, může vám být později horko ještě o něco větší.

Věřte mi.